U ovom broju kroz kraći razgovor s glavnim imamom Mersed-ef. Šabanovićem predstavljamo Medžlis Stolac, a riječ je o jednom od manjih medžlisa Muftijstva mostarskog, teritorijalno razuđenog.
Medžlis Stolac se prostire na području općina: Stolac, Neum, Ljubinje i Berkovići. Uprkos teritorijalnoj razuđenosti, što je specifičan slučaj s Muftijstvom mostarskim, Medžlis nastoji osigurati sve potrebne uslove za funkcionisanje religijskog života. Broje petnaest džamija, dok ih je prije agresije na Bosnu i Hercegovinu bilo trinaest, a tokom agresije su sve porušene. Sve su obnovljene, a dvije su izgrađene na mjestima gdje ranije nikada nije bilo vjerskog objekta, upoznao nas je s tim glavni imam Mersed-ef. Šabanović.
Medžlis broji pet džemata te pet stalnih i dva honorarno zaposlena imama. Osim toga, aktivno je pet mekteba sa 176 upisanih polaznika.
Glavni imam ističe da je Mreža mladih kvalitetno organizovana, aktivnosti realizuju redovno na sedmičnom, mjesečnom i godišnjem nivou. U okviru njihovog rada aktivan je i Omladinski hor. Također, dodaje da i Odjel za brak i porodicu funkcioniše na zavidnom nivou nudeći bogat sadržaj za ženski dio džemata.
Govoreći o aktivnostima, glavni imam naglašava uspjeh obnove vakufske imovine, a posebno izdvaja obnovu gradskog harema. Naime, nakon jedanaest godina procedura krajem juna Medžlis je dobio dozvolu za gradnju novog Gradskog harema.
Takoder, Medžlis značajnu pažnju posvećuje organizaciji dviju tradicionalnih godišnjih manifestacija: "Dani stolačkih džamija", povodom sjećanja na rušenje i obnovu stolačkih džamija te "Srce za Resula", povodom rođenja Muhammeda, a.s.
Glavni imam Šabanović među prvim izazovima u radu Medžlisa vidi manji broj stanovništva u pojedinim mjestima.
“Bez naroda se teško organizuje vjerski život, ustvari nema ni života u pravom smislu. Porodice su na udaru od raznih trendova i devijacija. Omladina je pred velikim izazovima, mnogi nude svega i svačega, a valja nam sve to kontrolisati, o tome brigu voditi i usmjeravati džematlije u pravom smjeru", naglasio je Šabanović.
Međureligijskim i međunacionalnim odnosima nije zadovoljan u pogledu saradnje kroz zajedničke projekte i aktivnosti. Ipak, ističe da odnosi na nivou svakodnevnice i nisu loši.
“Komunikacija postoji, poznajemo se, pijemo kahvu i razgovaramo po potrebi. Svako je u svome taboru, niko nikome ne smeta i ne pravi posebne probleme. Uglavnom može se živjeti zajedno", kazao nam je.
S druge strane, odnose s lokalnim vlastima ne može posebno pohvaliti, niti su zadovoljni.
“Naše potrebe i zahtjevi se rješavaju veoma sporo, preko volje, iako se stvari, ipak, kreću, a ima određenog pomaka u posljednje vrijeme", dodao je.
Navodi i da je stanje s imamskim kadrom prilično stabilno.
“S obzirom da su manji džemati, potrebe su u dobroj mjeri zadovoljene. Trenutno nemamo potrebu za novim imamima, s ovim kadrom što imamo popunjavamo džemate te potrebe i zahtjeve koji se traže i nameću", kazao je.
“Svake godine je sve manje djece na selima. U gradskom mektebu upis i redovnost polaznika nije dovoljna. Mnogo je izazova pred djecom: vannastavne aktivnosti, treninzi, utakmice, sve to donekle odvraća i udaljava od mekteba. Mekteb nema alternativu, moramo sačuvati izvornu ulogu mekteba, tu odgajamo buduće džematlije, koji će biti aktivni i korisni članovi zajednice", riječi su glavnog imama.
Zaključuje riječima o tome od čega zavisi budućnost džemata.
“Budućnost jednog džemata je u dobroj organizaciji koja će okupljati ljude, u izgradnji infrastrukture i popratnih objekata s različitim sadržajima za sve uzraste. Ključna je posebna posvećenost porodici, djeci, mladima kroz vjerski život s ponudom različitih sadržaja koji su od značaja za zajednicu, vjeru, narod i državu", istakao je glavni imam Šabanović za Preporod.
(H. Hasić)
IIN Preporod, godina LIV, broj 1264, Sarajevo 14-15.7.2024, str. 36.