Video: Napad u Stocu je sistemska poruka Bošnjacima da za njih nema mjesta

Gost emisije Rezime bio je Salem ef. Dedović, muftija mostarski.

Na početku razgovora naglasio je da su Bajrami veliki, svečani, radosni dani.

To je, kaže Dedović, dan kada slavimo osobnu, individualnu pobjedu, što smo uspjeli izvršiti ono što se od nas tražilo u toku mjeseca posta.

„Izgradili drugačija osjećanja prema svijetu, životu, ljudima… Razvijali osjećaj empatije, solidarnosti, što jesu ključne vrijednosti koje nam trebaju u ovom današnjem životu, gdje su ljudi sve više udaljeni  jedni od drugih. Ovaj mentalitet potrošačkog života, egoizma, hedonizma, individualizma, preuzima primat u našem društvu. Ramazan je bio idealna prilika da dođemo do novih spoznaja. Bajram je kruna svega toga. Jako nam je važno da hrabrimo jedni druge i da budemo nada i podrška jedni drugima“, objašnjava mostarski muftija.

Komentirajući političke prilike u našoj zemlji, ističe da 'smo svi pozvani u ovom trenutku da doprinosimo zemlji, miru, sigurnosti i da ukazujemo na anomalije i ono što vidimo da nije dobro. I da kažemo kako bi se to trebalo popraviti.

„Ono što nas zabrinjava, s aspekta našeg naroda, Bošnjaka, je ovo naše političko raslojavanje, političko nejedinstvo, nedovoljno sagledavanje važnosti ovog trenutka u kojem jesmo, politička fragmentiranost na velike, a male političke subjekte. Te stvari nisu održive na broj našeg naroda, ljudi koji egzistiraju u našoj zemlji. Tolika pomama za vlašću – to je prešlo sve granice dobrog ukusa i naravno šteti političkom kapacitetu našeg naroda. Naš narod je suočen s opasnim prijetnjama miru koji dolaze iz entiteta RS. S druge strane, u Hercegovini hdzovska dominantna politika želi na svaki način ograničiti politička i ljudska prava i slobode našem narodu. Bošnjacima se šalje poruka da nismo dobrodošli na tom prostoru. To remeti mir i šteti“, ocijenio je Dedović.

Odgovor političkih predstavnika Bošnjaka treba biti mnogo ozbiljniji i zreliji, poručio je.

„Vrijeme je takvo da traži ozbiljne ljude. Žao mi je što u nekim momentima vidimo ljude koji se bave sobom unutar svoje političke opcije. Ne vide da je u ovom trenutku nad našim glavama Damoklov mač, ovo je vrijeme - biti ili ne biti - koje traži jednu kompaktnost. Ne zagovaram to da Bošnjaci trebaju imati jedan politički subjekt, ali unutar njih mora imati zajednički imenitelj, zajednička vrijednost i crvena linija ispod koje se ne ide“, smatra on.

Vlast je ta koja opija, dodaje.

„Nažalost, svelo se na takav pristup. Postoje mladi ljudi, koji se izgrađuju, koji su školovani, koji mogu preuzeti odgovornost za ovu zemlju, ali treba im pružiti priliku. Siguran sam da je to put. Ovo nije vrijeme individualizma, ovo je vrijeme uvezivanja. Vi kao pojedinac ne možete napraviti puno, ako nećete okupiti tim ljudi“, kaže Dedović.

Kada je riječ o napadu na mladiće povratnike u Stocu, kaže da to nije izolirani incident.

"Ovo je vrlo ozbiljna stvar. Ovo nema veze s nekim običnim navijačkim ispadom. Ovo je bilo sistemski. Mislimo da je bilo debelo organizirano. Ovo je vrsta terora, zastrašivanja, upućena Bošnjacima. Nalogodavci su ovi o kojima smo govorili, politika koja ne želi u tom prostoru nikog drugog. Svjedočimo ozbiljnoj političkoj krizi, u Hercegovini to ne popušta. Naš narod podnosi različite ispade. Ovom pitanju se mora posvetiti ozbiljna pažnja, ovo može otići kud ne treba. Dobro je da se federalni nivo uključio, sad je potez na kantonalnom tužilaštvu. Iza ovog tzv. navijačkog krije se ozbiljna politička platforma uperena protiv Bošnjaka u Hercegovini“, kazao je.

O zahtjevu Islamske zajednice za izdavanje dozvole za izgradnju interkulturnog centra Mevlana, kaže:

„To zaustavlja politika koja želi pregraditi Mostar, i da na tom prostoru bude nešto što je teška barijera. Ovim projektom Bošnjaci kao jedan veliki narod sa svojom baštinom i kulturom dižu svoja čela i kažu da ne može taj prostor biti ekskluzivan. Tim projektom se čuva multietnički koncept grada Mostara. Mi ćemo na pravnom putu iscrpiti sve resurse“, zaključio je Dedović.

federalna.ba

Video: Napad u Stocu je sistemska poruka Bošnjacima da za njih nema mjesta

Video: Napad u Stocu je sistemska poruka Bošnjacima da za njih nema mjesta

Gost emisije Rezime bio je Salem ef. Dedović, muftija mostarski.

Na početku razgovora naglasio je da su Bajrami veliki, svečani, radosni dani.

To je, kaže Dedović, dan kada slavimo osobnu, individualnu pobjedu, što smo uspjeli izvršiti ono što se od nas tražilo u toku mjeseca posta.

„Izgradili drugačija osjećanja prema svijetu, životu, ljudima… Razvijali osjećaj empatije, solidarnosti, što jesu ključne vrijednosti koje nam trebaju u ovom današnjem životu, gdje su ljudi sve više udaljeni  jedni od drugih. Ovaj mentalitet potrošačkog života, egoizma, hedonizma, individualizma, preuzima primat u našem društvu. Ramazan je bio idealna prilika da dođemo do novih spoznaja. Bajram je kruna svega toga. Jako nam je važno da hrabrimo jedni druge i da budemo nada i podrška jedni drugima“, objašnjava mostarski muftija.

Komentirajući političke prilike u našoj zemlji, ističe da 'smo svi pozvani u ovom trenutku da doprinosimo zemlji, miru, sigurnosti i da ukazujemo na anomalije i ono što vidimo da nije dobro. I da kažemo kako bi se to trebalo popraviti.

„Ono što nas zabrinjava, s aspekta našeg naroda, Bošnjaka, je ovo naše političko raslojavanje, političko nejedinstvo, nedovoljno sagledavanje važnosti ovog trenutka u kojem jesmo, politička fragmentiranost na velike, a male političke subjekte. Te stvari nisu održive na broj našeg naroda, ljudi koji egzistiraju u našoj zemlji. Tolika pomama za vlašću – to je prešlo sve granice dobrog ukusa i naravno šteti političkom kapacitetu našeg naroda. Naš narod je suočen s opasnim prijetnjama miru koji dolaze iz entiteta RS. S druge strane, u Hercegovini hdzovska dominantna politika želi na svaki način ograničiti politička i ljudska prava i slobode našem narodu. Bošnjacima se šalje poruka da nismo dobrodošli na tom prostoru. To remeti mir i šteti“, ocijenio je Dedović.

Odgovor političkih predstavnika Bošnjaka treba biti mnogo ozbiljniji i zreliji, poručio je.

„Vrijeme je takvo da traži ozbiljne ljude. Žao mi je što u nekim momentima vidimo ljude koji se bave sobom unutar svoje političke opcije. Ne vide da je u ovom trenutku nad našim glavama Damoklov mač, ovo je vrijeme - biti ili ne biti - koje traži jednu kompaktnost. Ne zagovaram to da Bošnjaci trebaju imati jedan politički subjekt, ali unutar njih mora imati zajednički imenitelj, zajednička vrijednost i crvena linija ispod koje se ne ide“, smatra on.

Vlast je ta koja opija, dodaje.

„Nažalost, svelo se na takav pristup. Postoje mladi ljudi, koji se izgrađuju, koji su školovani, koji mogu preuzeti odgovornost za ovu zemlju, ali treba im pružiti priliku. Siguran sam da je to put. Ovo nije vrijeme individualizma, ovo je vrijeme uvezivanja. Vi kao pojedinac ne možete napraviti puno, ako nećete okupiti tim ljudi“, kaže Dedović.

Kada je riječ o napadu na mladiće povratnike u Stocu, kaže da to nije izolirani incident.

"Ovo je vrlo ozbiljna stvar. Ovo nema veze s nekim običnim navijačkim ispadom. Ovo je bilo sistemski. Mislimo da je bilo debelo organizirano. Ovo je vrsta terora, zastrašivanja, upućena Bošnjacima. Nalogodavci su ovi o kojima smo govorili, politika koja ne želi u tom prostoru nikog drugog. Svjedočimo ozbiljnoj političkoj krizi, u Hercegovini to ne popušta. Naš narod podnosi različite ispade. Ovom pitanju se mora posvetiti ozbiljna pažnja, ovo može otići kud ne treba. Dobro je da se federalni nivo uključio, sad je potez na kantonalnom tužilaštvu. Iza ovog tzv. navijačkog krije se ozbiljna politička platforma uperena protiv Bošnjaka u Hercegovini“, kazao je.

O zahtjevu Islamske zajednice za izdavanje dozvole za izgradnju interkulturnog centra Mevlana, kaže:

„To zaustavlja politika koja želi pregraditi Mostar, i da na tom prostoru bude nešto što je teška barijera. Ovim projektom Bošnjaci kao jedan veliki narod sa svojom baštinom i kulturom dižu svoja čela i kažu da ne može taj prostor biti ekskluzivan. Tim projektom se čuva multietnički koncept grada Mostara. Mi ćemo na pravnom putu iscrpiti sve resurse“, zaključio je Dedović.

federalna.ba