Tumačeći odnos prema svetostima vjere islama pozvao je okupljene da počnu mijenjati svoj odnos prema njima na bolje. „To je onda znak da mi zaslužujemo Božiju milost. A ako ne, onda je ne možemo ni očekivati. Allahova milost i pomoć su nad džematom. Oni koji tako ne postupaju oni se razjedinjuju. Zato mi trebamo od Boga moliti da nas ujedini i sačuva“, rekao je.
Posljedice ljudskih razilaženja prema njegovim riječima proizilaze iz gubljenja svijesti o Bogu. „Budemo li izgubili iskreni odnos prema Bogu, onda ćemo se međusobno svađati, a to ne valja i to nikome od nas ne treba. Allahova srdžba je nad razjedinjenošću a pomoć nad zajednicom“, zaključio je glavni imam.
I mostarski muftija Salem ef. Dedović je govorio o kontinuitetu očuvanja islamskog identiteta u svim prilikama kroz koje čovjek prolazi. Posebno se osvrnuo na ambijent u kome se danas mladi susreću sa izazovima života. „Ovozemljaski život bi bio težk da nije ove ljepote kojom nas je Uzvišeni Allah počastio. Iza nas će ostati samo lijepa i dobra dijela i ona će nam biti zalog na budućem svijetu, da se imamo na što osloniti“, rekao je muftija Dedović.
On je okupljene vjernike pozvao da aktivnije i srčanije prakticiraju vjerske propise ali i da iskoriste svoje pravo i da izađu na predstojećim općim izborima u Bosni i Hercegovini. „ Mi imamo društvenu obavezu prema svim tokovima koji se događaju u našem društvu, Naš društveni zadatak je i 12. oktobar, opći izbori u Bosni i Hercegovini. Važan je to proces. Bošnjaci ovom procesu moraju prići krajnje odgovorno i ozbiljno. Bošnjaci ne smiju nasjesti na propagandu da treba apstinirati izbore , da ne treba izaći na izbore. To je naša patriotska i vjerska obaveza“, poručio je muftija Dedović.
U programu su i ove godine nastupili članovi hora „En-Nur“ iz Drežnice. Mevludsko okupljanje je završeno općim narodnim veseljem neposredno ispred džamije u Gornjoj Drežnici.
(www.miz-mostar.com)